Int no. #228355
Active
Immediate purchase possible
Westfalia Sven Hedin
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:40 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Westfalia |
| Category | Box van |
| Series | Sven Hedin |
| Modell | Sven Hedin |
| Initial registration | 04/2025 |
| Mileage | 35.000 km |
| Chassis | MAN |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Main set tires | Winter tires |
| Second set of tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Sound system, AUX connector, USB port |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Switzerland, Rümikon
Zip code: 5464
Distance:
... km
Int no. #228355
Active
Immediate purchase possible
Westfalia Sven Hedin
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:40 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.