Int no. #223156
Active
Immediate purchase possible
Weinsberg Toskana
Loading ...
(Tue, 05/19/2026, 9:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Weinsberg |
| Category | Alcove |
| Series | Toskana |
| Modell | Toskana |
| Initial registration | 06/1996 |
| Mileage | 200.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 60 kW (82 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.670 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Parking aid | Camera |
General description
Known defects
The water system and gas system have not yet been checked by me. The motorhome is 30 years old and in good condition, but of course there is visible wear and tear commensurate with its age.
Location
Germany, Mützlitz
Zip code: 14715
Distance:
... km
Int no. #223156
Active
Immediate purchase possible
Weinsberg Toskana
Loading ...
(Tue, 05/19/2026, 9:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.