Int no. #226138
Active
Immediate purchase possible
Weinsberg CaraTour 600 MQ
Loading ...
(Mon, 05/25/2026, 9:51 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Weinsberg |
| Category | Box van |
| Series | CaraTour 600 |
| Modell | MQ |
| Initial registration | 10/2024 |
| Mileage | 3.500 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 125 kW (170 PS) |
| Displacement in cm³ | 1995 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.990 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, Radio / CD, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Lichtentanne
Zip code: 08115
Distance:
... km
Int no. #226138
Active
Immediate purchase possible
Weinsberg CaraTour 600 MQ
Loading ...
(Mon, 05/25/2026, 9:51 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.