Int no. #218759
Buying opportunity
Weinsberg CaraCore 700 MEG
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:09 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Weinsberg |
| Category | Integrated |
| Series | CaraCore |
| Modell | 700 MEG |
| Initial registration | 02/2024 |
| Mileage | 42.500 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2184 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.090 kg |
| Length in mm | 7.410 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Alloy wheels | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Radio, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Cruise control |
General description
Known defects
Rear bumper and dent at the rear right
Damage
Location
Germany, Alheim
Zip code: 36211
Distance:
... km
Int no. #218759
Buying opportunity
Weinsberg CaraCore 700 MEG
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:09 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.