Int no. #216773
Active
Weinsberg CaraCore 700 MEG
Loading ...
(Sat, 04/25/2026, 9:43 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Weinsberg |
| Category | Integrated |
| Series | CaraCore |
| Modell | 700 MEG |
| Initial registration | 08/2025 |
| Mileage | 1.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 132 kW (179 PS) |
| Displacement in cm³ | 2184 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.000 kg |
| Length in mm | 7.410 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, USB port, Bluetooth |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Schifferstadt
Zip code: 67105
Distance:
... km
Int no. #216773
Active
Weinsberg CaraCore 700 MEG
Loading ...
(Sat, 04/25/2026, 9:43 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.