Int no. #220363
Active
Weinsberg CaraBus 601 MQ
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 9:34 AM)
Availability: 22. Juni 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Weinsberg |
| Category | Box van |
| Series | CaraBus 601 |
| Modell | MQ |
| Initial registration | 08/2017 |
| Mileage | 70.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.990 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Approx. 15 cm long crack in the shower tray (we only sealed it with duct tape, which was enough so far)
Fly screen on the sliding door jams from time to time - not a problem
Dometic toilet sliding flap defective (no effect on toilet use)
Location
Germany, Mörfelden-Walldorf
Zip code: 64546
Distance:
... km
Int no. #220363
Active
Weinsberg CaraBus 601 MQ
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 9:34 AM)
Availability: 22. Juni 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.