Int no. #218712
Active
Immediate purchase possible
Volkswagen VW T6.1 Rhön-Camp Ultimate
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 4:00 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Bus |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | VW T6.1 Rhön-Camp Ultimate |
| Initial registration | 07/2025 |
| Mileage | 7.600 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.000 kg |
| Length in mm | 4.904 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Kandel
Zip code: 76870
Distance:
... km
Int no. #218712
Active
Immediate purchase possible
Volkswagen VW T6.1 Rhön-Camp Ultimate
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 4:00 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.