Int no. #156275
Active
Immediate purchase possible
Volkswagen T6 CustomBus
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 11:20 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Bus |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | T6 CustomBus |
| Initial registration | 11/2016 |
| Mileage | 165.000 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 150 kW (204 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 2.800 kg |
| Length in mm | 4.904 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| All-wheel drive | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth, Apple CarPlay, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Slight parking damage to right door, see pictures
Damage
Location
Germany, Laubach
Zip code: 35321
Distance:
... km
Int no. #156275
Active
Immediate purchase possible
Volkswagen T6 CustomBus
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 11:20 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.