Int no. #219493
Sold
Volkswagen Grand California 600
Auction end: Thu, 04/30/2026, 9:27 AM
Availability: immediately
Hammer price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Box van |
| Series | Grand California |
| Modell | 600 |
| Initial registration | 02/2021 |
| Mileage | 32.500 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Electric seat adjustment | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
The solar system is unfortunately defective at the moment, probably a solar panel is defective. One roof window opens with some difficulty, probably a matter of adjustment.
Location
Germany, Sternenfels
Zip code: 75447
Distance:
... km
Int no. #219493
Sold
Volkswagen Grand California 600
Auction end: Thu, 04/30/2026, 9:27 AM
Availability: immediately
Hammer price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.