Int no. #10785
Renegotiation
Volkswagen Grand California 600
Auction end: Thu, 05/21/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Box van |
| Model | Grand California 600 |
| Initial registration | 08/2020 |
| Mileage | 25.000 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Pollutant class | Euro 6d-TEMP |
| Environmental badge | 4 (Green) |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Width in mm | 2.040 mm |
| Height in mm | 3.000 mm |
| Vehicle identification number | ***************** |
| Main set tires | Summer tires |
| Condition main set of tires (estimation) | good |
| Second set of tires | Winter tires |
| Condition second set of tires (estimation) | good |
Equipment
| ABS | |
| Distance cruise control | |
| Airbag for passenger | |
| Airbag for driver | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Hill Start Assist | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| High beam assistant | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Alloy wheels | |
| Light sensor | |
| Drowsiness warning | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Fog light | |
| Emergency Brake Assist | |
| Radio and sound | Radio, Sound system, AUX connector, USB port, Bluetooth, WLAN hotspot, Apple CarPlay, Touchscreen |
| Tire pressure monitoring | |
| Power steering | |
| Seat heating | |
| Parking heater | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Step went a little braking - checked and cleaned by VW and found to be okay - so it works :)
MinbiScratches in two places on the front bumper
Location
Germany, Deggendorf
Zip code: 94469
Distance:
... km
Int no. #10785
Renegotiation
Volkswagen Grand California 600
Auction end: Thu, 05/21/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.