Int no. #232757
Active
Volkswagen Distance Wide
Loading ...
(Mon, 06/01/2026, 12:38 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Alcove |
| Series | Distance Wide |
| Modell | Distance Wide |
| Model | Karmann VW LT35 Distance Wide Gold |
| Initial registration | 09/1996 |
| Mileage | 359.015 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 70 kW (95 PS) |
| Displacement in cm³ | Unbekannt cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.400 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Parking aid | Camera |
General description
Known defects
The motorhome has been used and maintained regularly and is in honest, good condition with normal signs of use due to its age.
Water damage to the ceiling window in the bathroom. Leak has been repaired
Location
Germany, Overath
Zip code: 51491
Distance:
... km
Int no. #232757
Active
Volkswagen Distance Wide
Loading ...
(Mon, 06/01/2026, 12:38 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.