Int no. #226566
Active
Volkswagen California T5
Loading ...
(Wed, 05/20/2026, 2:25 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Bus |
| Series | California |
| Modell | T5 |
| Initial registration | 09/2012 |
| Mileage | 120.000 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 132 kW (179 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 5 |
| Permissible total weight in kg | 3.300 kg |
| Length in mm | 4.892 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Lichtenberg
Zip code: 95192
Distance:
... km
Int no. #226566
Active
Volkswagen California T5
Loading ...
(Wed, 05/20/2026, 2:25 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.