Int no. #218898
Buying opportunity
Volkswagen California T4
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:57 PM)
Availability: 28. Juli 2026
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Bus |
| Series | California |
| Modell | T4 |
| Initial registration | 10/1996 |
| Mileage | 530.000 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 75 kW (102 PS) |
| Displacement in cm³ | 2461 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 2.540 kg |
| Length in mm | 5.107 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front |
General description
Known defects
Central locking system only works via driver's door.
Driver's door window regulator defective.
Replacement engine at 504000 km (now 350000)
Sliding door painted over after rust removal
Location
Germany, Tettnang
Zip code: 88069
Distance:
... km
Int no. #218898
Buying opportunity
Volkswagen California T4
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:57 PM)
Availability: 28. Juli 2026
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.