Int no. #216390
Renegotiation
Volkswagen California T3
Auction end: Mon, 05/11/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Bus |
| Series | California |
| Modell | T3 |
| Initial registration | 09/1989 |
| Mileage | 151.000 km |
| Chassis | Andere |
| Engine power in kW | 55 kW (75 PS) |
| Displacement in cm³ | 1499 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 4.850 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
General description
Known defects
Signs of use commensurate with age, but minor. Very little T3-typical edge rust. All in all in good condition
Damage
Location
Germany, Mannheim
Zip code: 68259
Distance:
... km
Int no. #216390
Renegotiation
Volkswagen California T3
Auction end: Mon, 05/11/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.