Int no. #216033
Buying opportunity
Volkswagen California Beach
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 3:03 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Volkswagen |
| Category | Bus |
| Series | California |
| Modell | Beach |
| Initial registration | 12/2024 |
| Mileage | 8.300 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 150 kW (204 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 5 |
| Permissible total weight in kg | 3.080 kg |
| Length in mm | 4.904 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera, Self steering systems |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, Sound system, AUX connector, USB port, Bluetooth, Apple CarPlay, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Dortmund
Zip code: 44225
Distance:
... km
Int no. #216033
Buying opportunity
Volkswagen California Beach
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 3:03 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.