Int no. #208193
Active
Vario Teschner 360 ME
Loading ...
(Sat, 04/04/2026, 12:54 PM)
Availability: 30. April 2026
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Vario |
| Category | Integrated |
| Model | Teschner 360 ME |
| Initial registration | 05/2006 |
| Mileage | 98.000 km |
| Chassis | Andere |
| Engine power in kW | 178 kW (242 PS) |
| Displacement in cm³ | 5883 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 14.000 kg |
| Length in mm | 10.850 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Electric seat adjustment | |
| ESP | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Sound system |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Interior and exterior refurbishment required,
Slide-out control must be re-programmed, two leaking clamps on the aluminum heating system must be replaced.
Location
Germany, Duisburg
Zip code: 47138
Distance:
... km
Int no. #208193
Active
Vario Teschner 360 ME
Loading ...
(Sat, 04/04/2026, 12:54 PM)
Availability: 30. April 2026
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.