Int no. #228525
Active
TEC TecFreeTec XS A594
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:23 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | TEC |
| Category | Alcove |
| Model | TecFreeTec XS A594 |
| Initial registration | 10/2009 |
| Mileage | 80.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | Unbekannt cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.200 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | USB port, Bluetooth |
| Seat heating | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Crack in the floor of the shower
Location
Germany, Neuerburg
Zip code: 54673
Distance:
... km
Int no. #228525
Active
TEC TecFreeTec XS A594
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:23 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.