Int no. #218962
Active
Roadcar R 540
Loading ...
(Wed, 04/29/2026, 9:21 AM)
Availability: 31. Mai 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Roadcar |
| Category | Box van |
| Series | R |
| Modell | 540 |
| Initial registration | 08/2018 |
| Mileage | 85.400 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 1956 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.300 kg |
| Length in mm | 5.400 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio / CD, USB port |
| Cruise control |
General description
Known defects
Exterior patches, no rust spots
Slight paint damage.
Exterior mirror left, the frame has holes but it is still functional.
(TÜV does not find fault with it)
Interior life as good as new
Damage
Location
Germany, Achim - Uphusen
Zip code: 28832
Distance:
... km
Int no. #218962
Active
Roadcar R 540
Loading ...
(Wed, 04/29/2026, 9:21 AM)
Availability: 31. Mai 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.