Int no. #217324
Active
Pilote V630G
Loading ...
(Sat, 04/25/2026, 9:27 AM)
Availability: 15. Juli 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Pilote |
| Category | Box van |
| Model | V630G |
| Initial registration | 06/2020 |
| Mileage | 60.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.363 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
After a theft in January 2024, the steering wheel was replaced as it had been sawn through. The roof window was replaced as it was damaged. Otherwise no further damage.
The camper was seized by the police after just one day, as I have a tracker in the camper.
Location
Germany, Schwabach
Zip code: 91126
Distance:
... km
Int no. #217324
Active
Pilote V630G
Loading ...
(Sat, 04/25/2026, 9:27 AM)
Availability: 15. Juli 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.