Int no. #220056
Active
Immediate purchase possible
Phoenix TOP X Alkoven 10.000 BMLX
Loading ...
(Sat, 05/02/2026, 9:22 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Release price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Phoenix |
| Category | Alcove |
| Model | TOP X Alkoven 10.000 BMLX |
| Initial registration | 08/2021 |
| Mileage | 80.000 km |
| Chassis | MAN |
| Engine power in kW | 213 kW (290 PS) |
| Displacement in cm³ | 6000 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 12.000 kg |
| Length in mm | 10.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| On-board computer | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Sound system |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Garching
Zip code: 85748
Distance:
... km
Int no. #220056
Active
Immediate purchase possible
Phoenix TOP X Alkoven 10.000 BMLX
Loading ...
(Sat, 05/02/2026, 9:22 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Release price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.