Int no. #217743
Active
Immediate purchase possible
Phoenix A 7400 RSL
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 10:30 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Release price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Phoenix |
| Category | Alcove |
| Model | A 7400 RSL |
| Initial registration | 05/2015 |
| Mileage | 171.350 km |
| Chassis | Iveco |
| Engine power in kW | 125 kW (170 PS) |
| Displacement in cm³ | 2998 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 5.600 kg |
| Length in mm | 7.850 mm |
Equipment
| Tow bar | |
| Parking aid | Camera |
| Navigation system | |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
Well-maintained motorhome. Former collision damage when maneuvering.
The affected add-on parts and side skirt have been professionally repaired or replaced.
The motorhome is in a proper condition.
A new inspection is recommended before a long journey. The inspection interval has been reached. In terms of mileage, it would only be due at 213,000 km. Last service from IVECO was on 25.04.2023.
Recommended:
- Replace tires, glow plug
- The EDC message lights up sporadically
Location
Germany, Lindau
Zip code: 88131
Distance:
... km
Int no. #217743
Active
Immediate purchase possible
Phoenix A 7400 RSL
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 10:30 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Release price:
... €
(incl. 19% VAT.)
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.