Int no. #202751
Active
Immediate purchase possible
Phoenix 7200 RS
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 10:09 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Phoenix |
| Category | Alcove |
| Model | 7200 RS |
| Initial registration | 09/2003 |
| Mileage | 116.500 km |
| Chassis | Iveco |
| Engine power in kW | 107 kW (145 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 5.200 kg |
| Length in mm | 7.580 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Lumbar support | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
Stickers have cracked due to sunlight. Two small dents in the rear. Scratches on passenger side. Refrigerator sometimes does not start on gas (nozzle needs to be cleaned)
Damage
Location
Germany, Linkenheim-Hochstetten
Zip code: 76351
Distance:
... km
Int no. #202751
Active
Immediate purchase possible
Phoenix 7200 RS
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 10:09 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.