Int no. #227176
Active
Immediate purchase possible
Phoenix 5900 B
Loading ...
(Sat, 05/23/2026, 10:11 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Phoenix |
| Category | Alcove |
| Model | 5900 B |
| Initial registration | 02/2002 |
| Mileage | 300.000 km |
| Chassis | Iveco |
| Engine power in kW | 92 kW (125 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.200 kg |
| Length in mm | 6.400 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Seat heating | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Syke
Zip code: 28857
Distance:
... km
Int no. #227176
Active
Immediate purchase possible
Phoenix 5900 B
Loading ...
(Sat, 05/23/2026, 10:11 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.