Int no. #219892
Active
Niesmann + Bischoff Flair 8000
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 3:05 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Niesmann + Bischoff |
| Category | Integrated |
| Series | Flair |
| Modell | 8000 |
| Initial registration | 07/2008 |
| Mileage | 147.000 km |
| Chassis | Iveco |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 2998 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 6.000 kg |
| Length in mm | 8.615 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, Sound system |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Nieheim
Zip code: 33039
Distance:
... km
Int no. #219892
Active
Niesmann + Bischoff Flair 8000
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 3:05 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.