Int no. #198713
Buying opportunity
Niesmann + Bischoff Flair 6700 i TA
This auction has expired (Sat, 04/04/2026, 9:46 AM)
Availability: immediately
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Niesmann + Bischoff |
| Category | Partially integrated |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | Flair 6700 i TA |
| Initial registration | 04/1997 |
| Mileage | 126.351 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.500 kg |
| Length in mm | 6.930 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio |
General description
Known defects
Particle filter lamp in cab lights up sporadically, sensor?
Particulate filter was cleaned in September 2022. Annual emissions tests in order every year.
Location
Germany, Wuppertal
Zip code: 42279
Distance:
... km
Int no. #198713
Buying opportunity
Niesmann + Bischoff Flair 6700 i TA
This auction has expired (Sat, 04/04/2026, 9:46 AM)
Availability: immediately
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.