Int no. #10849
Buying opportunity
Niesmann + Bischoff Flair 6100 i
This auction has expired (Mon, 05/18/2026, 10:16 AM)
Availability: immediately
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Niesmann + Bischoff |
| Category | Integrated |
| Model | Flair 6100 i |
| Initial registration | 09/1999 |
| Mileage | 278.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Particle filter retrofitted | No |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.850 kg |
| Length in mm | 6.530 mm |
| Width in mm | 2.333 mm |
| Height in mm | 3.120 mm |
| Vehicle identification number | ***************** |
| Main set tires | Summer tires |
| Condition main set of tires (estimation) | good |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Airbag for driver | |
| Trailer hitch removable | |
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Lumbar support | |
| Upholstery | Fabric |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Power steering |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Damage
Location
Germany, Großolbersdorf
Zip code: 09432
Distance:
... km
Int no. #10849
Buying opportunity
Niesmann + Bischoff Flair 6100 i
This auction has expired (Mon, 05/18/2026, 10:16 AM)
Availability: immediately
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.