Int no. #227124
Active
Niesmann + Bischoff Arto 88
Loading ...
(Mon, 05/25/2026, 9:35 AM)
Availability: 04. Juli 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Niesmann + Bischoff |
| Category | Integrated |
| Series | Arto |
| Modell | 88 |
| Initial registration | 10/2025 |
| Mileage | 5.000 km |
| Chassis | Mercedes |
| Engine power in kW | 90 kW (122 PS) |
| Displacement in cm³ | 1800 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 5.500 kg |
| Length in mm | 9.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Electric seat adjustment | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Sound system, USB port, Bluetooth, WLAN hotspot, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Mörfelden-walldorf
Zip code: 64546
Distance:
... km
Int no. #227124
Active
Niesmann + Bischoff Arto 88
Loading ...
(Mon, 05/25/2026, 9:35 AM)
Availability: 04. Juli 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.