Int no. #201348
Active
Niesmann + Bischoff Arto 79 E
Loading ...
(Thu, 05/21/2026, 12:57 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Niesmann + Bischoff |
| Category | Integrated |
| Series | Arto |
| Modell | 79 E |
| Initial registration | 02/2020 |
| Mileage | 47.313 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 132 kW (179 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 8 |
| Permissible total weight in kg | 5.500 kg |
| Length in mm | 8.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| ESP | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Sound system, AUX connector, USB port, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Slight scratches in the driver's cab and a crack in the wet room due to the movement of the camper van.
Damage
Location
Germany, Lohmar
Zip code: 53797
Distance:
... km
Int no. #201348
Active
Niesmann + Bischoff Arto 79 E
Loading ...
(Thu, 05/21/2026, 12:57 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.