Int no. #218557
Active
Laika 695X
Loading ...
(Wed, 04/29/2026, 2:35 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Laika |
| Category | Alcove |
| Model | 695X |
| Initial registration | 10/2009 |
| Mileage | 50.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2402 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.850 kg |
| Length in mm | 7.297 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, Sound system, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
I replaced the roof windows because they were already old and one of them was leaking.
the starter battery is already old and will be replaced soon.
some scratches on the outside are barely visible due to bushes and branches, but they are visible.
the outlet on the waste water tank on the kitchen side is tight, but if you pull the slider all the way out to empty it, the rod wobbles and can only be closed again by trying several times. probably the rigid connection between the pull lever and the closer is broken.
Location
Germany, Kaufbeuren
Zip code: 87600
Distance:
... km
Int no. #218557
Active
Laika 695X
Loading ...
(Wed, 04/29/2026, 2:35 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.