Int no. #218080
Buying opportunity
Knaus Van TI Plus 700 LF
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 1:12 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Partially integrated |
| Series | Van TI Plus |
| Modell | 700 LF |
| Initial registration | 06/2023 |
| Mileage | 5.800 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 4.000 kg |
| Length in mm | 7.450 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Rotating passenger seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Radio, AUX connector, USB port, Bluetooth, Apple CarPlay, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Buchholz in der Nordheide
Zip code: 21244
Distance:
... km
Int no. #218080
Buying opportunity
Knaus Van TI Plus 700 LF
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 1:12 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.