Int no. #225111
Renegotiation
Knaus Van TI Plus 650 MEG 4x4
Auction end: Fri, 05/15/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Partially integrated |
| Series | Van TI Plus |
| Modell | 650 MEG 4x4 |
| Initial registration | 07/2022 |
| Mileage | 25.800 km |
| Chassis | MAN |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.000 kg |
| Length in mm | 6.995 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| All-wheel drive | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Apple CarPlay |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Scratch on the rear left door to the garage.
Presumably from the bicycle handlebars.
Damage
Location
Germany, Korntal-Münchingen
Zip code: 70825
Distance:
... km
Int no. #225111
Renegotiation
Knaus Van TI Plus 650 MEG 4x4
Auction end: Fri, 05/15/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.