Int no. #227052
Buying opportunity
Knaus Traveller
This auction has expired (Thu, 05/21/2026, 3:40 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Traveller |
| Modell | Traveller |
| Initial registration | 07/1996 |
| Mileage | 255.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.090 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Radio and sound | Radio / CD, Bluetooth, Touchscreen |
General description
Known defects
Signs of age on the outside, slightly damp with oil,
Location
Germany, Sassnitz
Zip code: 18546
Distance:
... km
Int no. #227052
Buying opportunity
Knaus Traveller
This auction has expired (Thu, 05/21/2026, 3:40 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.