Int no. #224829
Active
Knaus Traveller
Loading ...
(Sat, 05/16/2026, 9:57 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Traveller |
| Modell | Traveller |
| Initial registration | 06/1996 |
| Mileage | 150.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 60 kW (82 PS) |
| Displacement in cm³ | 1929 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.200 kg |
| Length in mm | 5.270 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Parking aid | Camera |
| Radio and sound | Bluetooth |
General description
Known defects
We are aware of this:
Body battery broken
1 window in the alcove glued
Various minor rust spots
Bicycle rack needs replacement retaining bars
Location
Germany, Köln
Zip code: 51145
Distance:
... km
Int no. #224829
Active
Knaus Traveller
Loading ...
(Sat, 05/16/2026, 9:57 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.