Int no. #224762
Active
Knaus Tourer Van 500 MQ Vansation
Loading ...
(Sat, 05/16/2026, 9:27 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Partially integrated |
| Series | Tourer Van |
| Modell | 500 MQ Vansation |
| Initial registration | 07/2023 |
| Mileage | 55.000 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.890 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Wallersdorf
Zip code: 94522
Distance:
... km
Int no. #224762
Active
Knaus Tourer Van 500 MQ Vansation
Loading ...
(Sat, 05/16/2026, 9:27 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.