Int no. #219849
Active
Immediate purchase possible
Knaus Tourer Van 500 MQ Vansation
Loading ...
(Sat, 05/02/2026, 9:19 AM)
Availability: immediately
Starting price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Partially integrated |
| Series | Tourer Van |
| Modell | 500 MQ Vansation |
| Initial registration | 05/2023 |
| Mileage | 26.500 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 1968 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.200 kg |
| Length in mm | 5.890 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, Apple CarPlay |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
The water pump in the living area is currently not working.
The fly screen in the superstructure door needs to be replaced.
Location
Germany, Nidderau
Zip code: 61130
Distance:
... km
Int no. #219849
Active
Immediate purchase possible
Knaus Tourer Van 500 MQ Vansation
Loading ...
(Sat, 05/02/2026, 9:19 AM)
Availability: immediately
Starting price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.