Int no. #207664
Active
Knaus Sun Traveller 605 D
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 10:20 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Sun Traveller |
| Modell | 605 D |
| Initial registration | 01/2008 |
| Mileage | 174.600 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 115 kW (156 PS) |
| Displacement in cm³ | 2999 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.500 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth, Apple CarPlay, Touchscreen |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Scratches, wind deflector missing on the driver's side, cruise control not working
Location
Germany, Unterföhring
Zip code: 85774
Distance:
... km
Int no. #207664
Active
Knaus Sun Traveller 605 D
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 10:20 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.