Int no. #227716
Active
Knaus Sun Traveller 575
Loading ...
(Sat, 05/23/2026, 9:27 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Sun Traveller |
| Model | 575 |
| Initial registration | 03/1998 |
| Mileage | 90.488 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.400 kg |
| Length in mm | 5.770 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Window panes partially scratched and small cracks, torn edges on the seat bench, small damaged area on the door to the rear storage compartment, side panel on the right rebuilt, small dents on the alcove, front bumper missing (paint),
paneling/rear bumper small cracks,
Passenger door lock defective
Damage
Location
Germany, Königshain-Wiederau
Zip code: 09306
Distance:
... km
Int no. #227716
Active
Knaus Sun Traveller 575
Loading ...
(Sat, 05/23/2026, 9:27 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.