Int no. #209050
Active
Immediate purchase possible
Knaus Sun Traveller
Loading ...
(Fri, 04/03/2026, 3:42 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Sun Traveller |
| Modell | Sun Traveller |
| Initial registration | 04/2001 |
| Mileage | 113.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.680 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Power windows front |
General description
Known defects
Fly screen door: defective net, awning: small tear (was provisionally patched), rubber seal in the skylight needs to be replaced, gas burner on the stove works - but no longer to its full extent (partly small flame)
Location
Germany, Dinkelscherben
Zip code: 86424
Distance:
... km
Int no. #209050
Active
Immediate purchase possible
Knaus Sun Traveller
Loading ...
(Fri, 04/03/2026, 3:42 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.