Int no. #176546
Active
Knaus Sun Traveller
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 10:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Sun Traveller |
| Modell | Sun Traveller |
| Initial registration | 03/2001 |
| Mileage | 226.373 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.800 kg |
| Length in mm | 7.790 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
General description
Known defects
Rust on the underbody
Location
Germany, Cottbus
Zip code: 03042
Distance:
... km
Int no. #176546
Active
Knaus Sun Traveller
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 10:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.