Int no. #223817
Reservation
Knaus Sun TI
Auction end: Mon, 05/11/2026, 10:00 PM
Availability: 15. Juli 2026
Last bid:
Concealed
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Partially integrated |
| Series | Sun TI |
| Modell | Sun TI |
| Initial registration | 06/2009 |
| Mileage | 105.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 118 kW (160 PS) |
| Displacement in cm³ | 2999 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 3 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 7.076 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
The shower was sealed after water damage . Can be opened again .
Reversing camera defective.
Location
Germany, Freiburg im Breisgau
Zip code: 79110
Distance:
... km
Int no. #223817
Reservation
Knaus Sun TI
Auction end: Mon, 05/11/2026, 10:00 PM
Availability: 15. Juli 2026
Last bid:
Concealed
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.