Int no. #201898
Active
Knaus Sport Traveller 505D
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 1:29 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Alcove |
| Series | Sport Traveller |
| Model | 505D |
| Initial registration | 07/2006 |
| Mileage | 132.300 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 81 kW (110 PS) |
| Displacement in cm³ | 2286 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.400 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio |
General description
Known defects
(Unknown) damage to the front left alcove repaired by the previous owner in a specialist workshop
Normal signs of wear commensurate with age (scratch marks on awning and side section top right)
Side door panel / entrance door to living area patched
Damage
Location
Germany, Altusried
Zip code: 87452
Distance:
... km
Int no. #201898
Active
Knaus Sport Traveller 505D
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 1:29 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.