Int no. #207208
Active
Knaus FFB Tabbert 580 LS
Loading ...
(Tue, 03/31/2026, 2:45 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Integrated |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | FFB Tabbert 580 LS |
| Initial registration | 08/1997 |
| Mileage | 160.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 3 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.020 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Radio and sound | Radio / CD, USB port, Bluetooth |
General description
Known defects
- One oil seal needs to be replaced
- The bumper cover (rear outer compartment) has a hole and is taped over. Does not restrict the function
Location
Germany, Otzberg
Zip code: 64853
Distance:
... km
Int no. #207208
Active
Knaus FFB Tabbert 580 LS
Loading ...
(Tue, 03/31/2026, 2:45 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.