Int no. #219708
Active
Knaus BoxStar 630 Freeway
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 2:27 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Box van |
| Series | BoxStar 630 |
| Modell | Freeway |
| Initial registration | 01/2022 |
| Mileage | 15.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 118 kW (160 PS) |
| Displacement in cm³ | 2184 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 2.980 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Luxembourg, Crauthem
Zip code: 3328
Distance:
... km
Int no. #219708
Active
Knaus BoxStar 630 Freeway
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 2:27 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.