Int no. #231882
Active
Knaus BoxStar 550 MQ
Loading ...
(Mon, 06/01/2026, 2:25 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Box van |
| Series | BoxStar 550 |
| Modell | MQ |
| Initial registration | 06/2006 |
| Mileage | 210.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.600 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Sun visor on passenger side missing.
Location
Germany, Frontenhausen
Zip code: 84160
Distance:
... km
Int no. #231882
Active
Knaus BoxStar 550 MQ
Loading ...
(Mon, 06/01/2026, 2:25 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.