Int no. #196458
Buying opportunity
Knaus BoxLife 600
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:03 PM)
Availability: 08. Mai 2026
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Knaus |
| Category | Box van |
| Series | BoxLife 600 |
| Modell | BoxLife 600 |
| Initial registration | 03/2023 |
| Mileage | 30.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 118 kW (160 PS) |
| Displacement in cm³ | Unbekannt cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| ISOFIX | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, USB port, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Schwalmstadt
Zip code: 34613
Distance:
... km
Int no. #196458
Buying opportunity
Knaus BoxLife 600
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:03 PM)
Availability: 08. Mai 2026
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.