Int no. #218225
Buying opportunity
Karmann Colorado Edition
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 2:33 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Karmann |
| Category | Partially integrated |
| Series | Colorado |
| Model | Edition |
| Initial registration | 04/2003 |
| Mileage | 216.000 km |
| Chassis | VW |
| Engine power in kW | 75 kW (102 PS) |
| Displacement in cm³ | 2461 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 4.500 kg |
| Length in mm | 5.800 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Parking aid | Front, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, USB port |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Signs of wear commensurate with age.
Beginning rust film on the sills.
Damage
Location
Germany, Erlangen
Zip code: 91058
Distance:
... km
Int no. #218225
Buying opportunity
Karmann Colorado Edition
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 2:33 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.