Int no. #75920
Renegotiation
Karmann Bahia Tropic
Auction end: Sat, 05/02/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Karmann |
| Category | Alcove |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | Bahia Tropic |
| Initial registration | 03/2000 |
| Mileage | 154.000 km |
| Chassis | Mercedes |
| Engine power in kW | 90 kW (122 PS) |
| Displacement in cm³ | 2874 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 7.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Airbag for driver | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Lumbar support | |
| Particle filter | |
| Upholstery | Fabric |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Appel
Zip code: 21279
Distance:
... km
Int no. #75920
Renegotiation
Karmann Bahia Tropic
Auction end: Sat, 05/02/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
Concealed
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.