The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
| Brand | Joint |
| Category | Partially integrated |
| Model | Extreme 146 |
| Initial registration | 05/2009 |
| Mileage | 105.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 3 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.500 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, AUX connector, Bluetooth, Touchscreen |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
Vehicle data
Manufacturer: Joint
Model: Extreme
Base vehicle: Fiat Ducato
First registration: 01.04.2009
Mileage: approx. 105,000 km
Engine: 2,3L Diesel
Power: 96 kW / 131 PS
Gearbox: 6-speed manual gearbox
Permissible total weight: 3.5 t
Payload: approx. 700 kg
Length: 6.50 m
Previous owner: 2
TÜV valid until: 03/2028
Gas test valid until: 05/2027
Equipment & highlights
Semi-integrated motorhome
Cab air conditioning
4 seats, including 3 seats with seat belts
3 sleeping berths
Fire extinguisher and gas alarm
Space for 2x 11kg gas bottle
Monocontrol crash sensor for gas operation while driving
Rear service hatch, can also be loaded from the bed
Fiamma awning
Separate piping rail for awning
Rear rack for 2 bicycles
12V automatic satellite system incl. 12V TV
Solar system with separate body battery
Large fridge with ice compartment
Gas oven
Gas stove (renewed in 2025)
Truma Combi heater with 10 l hot water tank
100 l fresh water and waste water tank
All-season tires
Maintenance & renewals
Timing belt change, water pump + oil change carried out 03/2026
Annual service carried out (invoices available)
Rear tires & brakes replaced approx. 30,000 km ago
Alternator and headlights replaced
Exhaust (rear silencer) replaced in 2023
Truma circuit board & fan motor renewed
Mattress and seat covers replaced in 2025
Water taps renewed
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now