Int no. #208279
Active
Hymer Grand Canyon S 4x4 Schlafdach
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 9:47 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hymer |
| Category | Box van |
| Model | Grand Canyon S 4x4 Schlafdach |
| Initial registration | 02/2022 |
| Mileage | 54.000 km |
| Chassis | Mercedes |
| Engine power in kW | 140 kW (190 PS) |
| Displacement in cm³ | 2987 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.100 kg |
| Length in mm | 5.980 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| All-wheel drive | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Schwerin
Zip code: 19055
Distance:
... km
Int no. #208279
Active
Hymer Grand Canyon S 4x4 Schlafdach
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 9:47 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.