The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
| Brand | Hymer |
| Category | Box van |
| Model | Grand Canyon S |
| Initial registration | 01/2024 |
| Mileage | 4.591 km |
| Chassis | Mercedes |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 1950 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.932 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
1. mat material in the engine compartment was damaged by an animal - no technical defects were found in this connection by the Mercedes workshop during the last inspection. Subsequently, a mat was placed under the vehicle to prevent animals from entering the engine compartment - no further incidents have been observed since then.
2. a gutter was hit on the roof above the left rear door when reversing - slight damage was completely repaired, painted and additional cavity preservation was carried out. As no more damage is visible or present, please refer to the exterior photos in the pictures section
3. the window in the sliding door shows minor fogging in some places - only visible when looking from the inside out. Due to the missing category, I have noted "without function" but all functions of the window + pleated blind and fly screen are unrestricted.
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now